Login

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

  

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009,

2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019,

2020, 2021, 2022

 

Projekty

Projekt Peace - Lekcja Tolerancji

 

Jedną z największych atrakcji roku szkolnego w I Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku są coroczne wizyty zagranicznych studentów (częstokrotnie z bardzo egzotycznych miejsc), którzy uczestniczą w projekcie PEACE – Lekcja Tolerancji realizowanym przez AIESEC - międzynarodową organizację studencką, działającą przy warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH). Projekt jest adresowany do młodzieży z małych ośrodków w Polsce i ma na celu rozwijanie wśród nich zrozumienia międzykulturowego, szerzenie tolerancji, przełamywanie stereotypów oraz kształtowanie postawy otwartości na różnorodność wielokulturową w świecie. Nasza szkoła jest zaangażowana w to przedsięwzięcie od 2004. Jak dotąd gościliśmy w Sanoku przedstawicieli Armenii, Dominikany, Norwegii, Bośni i Hercegowiny, Kanady, Malezji, Indonezji, Egiptu, Peru, Brazylii, Indii, Rosji, Kolumbii i Chin. Brzmi niesamowicie, nieprawdaż?

Nasza młodzież uczestniczy w zajęciach interaktywnych w języku angielskim, podczas których goście prezentują swoje ojczyste kraje w zakresie kulturowym, oraz panującej w nich sytuacji politycznej i społeczno-ekonomicznej. Dzięki slajdom, prezentacjom multimedialnym i muzyce, poznajemy ich tańce narodowe, tradycje i obyczaje oraz potrawy regionalne. Ponadto, uczestniczymy w prowadzonych przez zagranicznych gości warsztatach, których motywem przewodnim jest tolerancja. Nasi studenci z kolei, goszczą obcokrajowców w swoich domach, organizują dla nich wycieczki, służą za miejscowych przewodników i zapoznają ich z naszą polską kuchnią, kulturą i stylem życia.

Korzyści z takiej interakcji młodych ludzi nie da się przecenić. Uczniowie I LO entuzjastycznie wyczekują kolejnych edycji Projektu Peace-Lekcja Tolerancji iotwierają się na to co obce, egzotyczne i nowe. Ponadto, wykorzystują wyjątkową szansę komunikowania się w języku angielskim w szkole i poza nią, bez konieczności dalekich podróży. W pełni świadomi są faktu, że jak to mówią „Język angielski rządzi!”

Realizacja projektu, choć wymaga sporego nakładu pracy od strony organizacyjnej, jest źródłem dużej satysfakcji dla wszystkich jego uczestników.