Login

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

  

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009,

2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019,

2020, 2021, 2022

 

Projekty eTwinning sposobem na zdrowie

Projekty etwinning polegają na współpracy między szkołami z różnych krajów, która możliwa jest dzięki środkom komunikacji elektronicznej. Narzędzia TIK odgrywają tu kluczową rolę. Technologia informacyjno-komunikacyjna jest niezbędna do ich realizacji. Jednocześnie bywa też ich tematem.

W tej chwili w naszej szkole realizowane są trzy projekty etwinning. Dwa, prowadzone przez p. Wioletę Herbut, zajmują się ekologią i technologią. Trzeci, pod kierunkiem p. Hanny Dulęby i p. Magdaleny Brajty, nosi tytuł: “Could TikTok videos help us reduce our visits to the doctor?”

Klasa 2Dp właśnie zakończyła pierwszy etap tego rocznego projektu, który porusza ważny temat: zdrowia i technologii. Czas na pierwsze podsumowania!!!

 Etap przygotowawczy miał pozwolić uczniom zdiagnozować sytuację zdrowotną młodych ludzi w środowisku lokalnym. Uczniowie każdej szkoły prowadzali badania na temat stanu zdrowia młodych ludzi poprzez obserwacje, wywiady, sondaże i ankiety. Uczyli się o zdrowiu na lekcji biologii i przygotowali prace projektowe w formie prezentacji, plakatów i zdjęć, na temat sposobów dbania zdrowie.

W tym czasie uczniowie nawiązali też kontakty z uczniami szkół partnerskich. Odbyły się spotkania online, podczas których uczestnicy się poznawali i zaprezentowali swoje szkoły. Wszyscy partnerzy uczestniczyli w prezentacji na temat ważnych aspektów zdrowia przygotowanej przez p. Magdalenę Brajtę. W roli prelegentów wystąpili Hubert i Karol z klasy 2Dp. Z inicjatywy naszych uczniów, odbyło się to na platformie Discord, na serwerze stworzonym specjalnie dla tego projektu, przez Kornelię z 2Dp,   W trakcie spotkania uczniowie pięciu szkół rywalizowali w konkursie wiedzy o zdrowiu. Na podium tego konkursu znalazła się Weronika z 2Dp. Tylko Adam z liceum w Olsztynie i Ipek z liceum w Balikesir okazali się od niej lepsi.

Udział w projekcie eTwinning to emocje i wysiłek intelektualny, ale to też świetna zabawa.

Na pytanie: „Czego dowiedziałeś się o swoich kolegach i koleżankach z klasy” uczniowie 2Dp odpowiadają, że czasem odkrywają cechy i umiejętności, których przed udziałem w projekcie nie mieli okazji dostrzec. Poznają lepiej pasje innych i mogą dzielić się własnymi zainteresowaniami.

Za swój sukces uważają to, że komunikują się w języku angielskim i rozwijają umiejętność współpracy w grupie. I oczywiście chcą te dwie umiejętności dalej rozwijać. Działania projektowe są też inspiracją, aby poprawić swoje nawyki żywieniowe.

W dalszej części projektu wszyscy uczestnicy projektu zbadają: związek między zdrowiem a narzędziami cyfrowymi. Projekt, którego tytuł brzmi żartobliwie: „Czy filmiki TikTok mogą pomóc nam zredukować częstotliwość wizyt u lekarza ” jest w rzeczywistości ambitnym projektem naukowym, oraz okazją do rozwoju kompetencji kluczowych i zatroszczenia się o swoje zdrowie.