Login

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

  

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009,

2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 

 

Maraton Pisania Listów

„Życie jest zawsze straszne. Nie jesteśmy winni, a mimo to jesteśmy odpowiedzialni."  H. Hesse

Czasy, w których żyjemy wydają się spokojne i bezpieczne w porównaniu do wydarzeń, które zapisały się na kartach historii wojną, okrucieństwem i podziałami, a miały miejsce nie tak dawno. Wydaje nam się, że na świecie panują sprawiedliwość, praworządność i pokój - jednak tak nie jest. Prawa wielu ludzi wciąż są łamane, są oni dyskryminowani, prześladowani i oskarżani niezgodnie z międzynarodowym prawem. Dzieci skazywane są na karę śmierci, kobiety odsiadują wyroki za ubiór niezgodny z poglądami religijnymi, młodzi wolontariusze karani są za pomoc drugiemu człowiekowi. Osoby pragnące zmian i domagające się sprawiedliwości znikają w niewyjaśnionych okolicznościach w państwie, które często obieramy za cel wakacyjnego urlopu.

Wydarzeniem, które ma za zadanie zwrócić naszą uwagę na światową niesprawiedliwość jest Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Razem z Zosią i Michaliną z 1e postanowiłyśmy uświadomić uczniów i zwrócić ich uwagę na liczne pogwałcenia praw człowieka wciąż obecne w XXI w.

 

10 grudnia w Dzień Praw Człowieka zorganizowałyśmy w naszej szkole akcję pisania listów na rzecz bohaterów tegorocznego maratonu. Byli nimi między innymi: Yasaman Aryani - kobieta skazana za pokojowy protest przeciwko nakazowi noszenia hidżabu, Sarah Mardini i Seán Binder - wolontariusze postawieni przed sądem za ratowanie ludzkiego życia - pomoc uchodźcom na łodzi, Magai Matiop Ngong - skazany na karę śmierci w wieku 15 lat.

Napisanie listu nie pociągało za sobą żadnych kosztów, lecz aby zdobyć pieniądze na koperty i znaczki sprzedawałyśmy przez cały dzień upieczone przez nas babeczki, wspomógł nas także Samorząd Uczniowski. Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem uczniów, którzy napisali 148 listów dowodząc, że pragną pielęgnować człowieczeństwo i los innych ludzi nie jest im obojętny.

Blanka Pacykowska

 

TAK, MAMY TO!!!

WSPÓŁPRACUJEMY

W RAMACH PROGRAMÓW


 

SPEKTRUM DZIAŁAŃ

CHARYTATYWNYCH

 

ROZRYWKOWYCH

I PROMOCYJNYCH