Login

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

  

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009,

2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 

 

Letnia Akademia Umysłu nad Bałtykiem

Anna Podkalicka, 1 d

W dniach 10-21 sierpnia 2019 roku w ośrodku ,,Bałtyk” w Krynicy Morskiej 12 uczestników z całej Polski wzięło udział w obozie politechnicznym, należącym do cyklu obozów ,,Akademii Umysłu,” organizowanych przez Poszukiwaczy Przygód. W ciągu tych 12 dni, w wesołym gronie i przy pomocy opiekuna zgłębialiśmy nasze zainteresowania w naukach ścisłych, głównie matematyce, chemii i fizyce, a także zapoznawaliśmy się z zagadnieniami z dziedzin informatyki, elektroniki i astronomii oraz, oczywiście, dobrze bawiliśmy się i nawiązywaliśmy znajomości.

Naukowe przygody zaczęliśmy od pracy z systemami liczbowymi. Po przypomnieniu systemu dziesiętnego i dwójkowego, poznaliśmy ósemkowy i szesnastkowy oraz metody przechodzenia z danego systemu w inny. Następnie przeszliśmy do logiki i bramek logicznych, będących podstawowymi elementami w budowie naszych komputerów. Kolejnym elementem naszego programu były szyfry, które poznaliśmy razem z obozem kryminalistycznym. Zaczęliśmy od prostego, stosowanego w harcerstwie szyfru Gaderypoluki oraz zaznajomiliśmy się także z szyframi masońskim i cezara. Później zapoznaliśmy się z fascynującym światem fraktali, obiektów nieskończonych tak, jak nasze możliwości, jeżeli tylko chcemy i staramy się. Dowiedzieliśmy się, jak jesteśmy oszukiwani przez różne iluzje optyczne i wytężaliśmy nasze umysły rozwiązując zawiłe zagadki logiczne. Rozwiązanie niektórych z nich, zajęło nam nawet kilka dni ale z satysfakcją weszliśmy do wąskiego grona osób, które to potrafią. Kolejne zajęcia poświęciliśmy powtórce zagadnień teoretycznych i obserwacji zjawisk związanych z hydrostatyką, kinematyką, dynamiką, optyką i energią. Wzbogaceni dodatkową wiedzą z tych działów, przeszliśmy do zajęć praktycznych. Sprawdzaliśmy właściwości chemiczne i fizyczne różnych substancji, robiliśmy doświadczenia z ogniem, których skutki niekiedy nas mocno zaskakiwały i skonstruowaliśmy prostą bombę dymną, której efekty wizualne przeszły nasze oczekiwania. Zaobserwowaliśmy różowy płomień, któremu towarzyszyła temperatura ok. 660 stopni Celsjusza.

Ważnym punktem naszego programu była praca ćwicząca kreatywność, polegająca na zbudowaniu konstrukcji z przedmiotów codziennego użytku i innych znalezionych na terenie ośrodka. W ten sposób powstał tor dla piłek, który działał na zasadzie efektu domina. Był on główną rozrywką dla pozostałych obozów tego turnusu. Podstawowym tematem następnych zajęć był prąd elektryczny. Po analizie praw Ohma i Kirchhoffa zajęliśmy się projektowaniem i montowaniem instalacji elektrycznej. Później przedstawiliśmy ją na konferencji Akademii Umysłu, na której wszystkie obozy z tego cyklu przedstawiały efekty swoich prac. Nasz obóz politechniczny zaprezentował urządzenie do nadawania alfabetu Morse’a, wulkan, doświadczenie z siłą nośną oraz ciecz nienewtonowską.

 Oczywiście, poza ciekawymi zajęciami, obóz pełen był rozrywek, zabaw na plaży i sportu w najlepszym gronie obozowiczów. Na zakończenie każdy z nas otrzymał certyfikat uczestnictwa w obozie i pamiątkową koszulkę. Bardzo pozytywnie wspominam obóz i według mnie, jest to idealny sposób na połączenie nauki i rozrywki,  a także najlepiej spędzony czas na wakacjach.

 

 

 

TAK, MAMY TO!!!

WSPÓŁPRACUJEMY

W RAMACH PROGRAMÓW


 

SPEKTRUM DZIAŁAŃ

CHARYTATYWNYCH

 

ROZRYWKOWYCH

I PROMOCYJNYCH