Login

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

  

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009,

2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 

 

Konkurs matematyczno-fizyczny w I LO.

Uzbrajając się w odwagę…

- o przebiegu konkursu matematyczno-fizycznego w I LO -

 

            Doświadczenie często okazuje się być  podstawą większości dokonywanych przez nas  wyborów. Być może w procesie nabywania edukacyjnego i życiowego  doświadczenia dzień spędzony w I Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku okazał się istotnym czynnikiem dla uczniów klas ósmych i trzecich gimnazjum, którzy 14 maja wzięli udział w organizowanym od dziesięciu lat konkursie matematyczno-fizycznym.

 

            Jubileuszowa edycja konkursu, który swym zasięgiem obejmuje nie tylko sanockie szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi, ale również placówki z odległych gmin, była zdecydowane wyjątkowa. W tym roku w szranki z wymagającymi zadaniami stanęli uczniowie z Zagórza, Nowotańca, Tarnawy Dolnej, Leska, Niebieszczan, Bukowska, Beska, Zarszyna i szkół sanockich. Łącznie do rywalizacji przystąpiło 107 uzdolnionych młodych naukowców, z których jury wyłoniło stosunkowo liczne grono zwycięzców. Ilość przyznanych wyróżnień oraz miejsc ex aequo wskazuje na świetne przygotowanie do współzawodnictwa oraz niewątpliwe zdolności matematyczne młodzieży. Choć każdy z uczestników wykazał się pokaźną wiedzą, wieńce laurowe przypadły, zarówno w kategorii klas VIII jak i III gimnazjum, głównie zdobywcom trzech pierwszych miejsc.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: w kategorii wiekowej obejmującej uczniów uczęszczających do gimnazjum pierwsze miejsce w pojedynku na zdolności matematyczne zdobył Stanisław Bąk ze Szkoły Podstawowej nr 9, a tuż za nim na podium stanęli Szymon Krysa ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Weronika Góral i Anna Sidor ze Szkoły Podstawowej nr 3. Laureatką trzeciego miejsca okazała się Urszula Pawłowska z Tarnawy Dolnej. Na pierwszym miejscu konkursu fizycznego dla tej kategorii wiekowej uplasował się Adam Buczek ze Szkoły Podstawowej nr 8, a zdobywcami srebrnego medalu okazali się ex aequo Dominik Brajta ze Szkoły Podstawowej nr 9, Edwin Jaślar z Beska, Mikołaj Mołczan ze Szkoły Podstawowej nr 8, Alina Łuczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Weronika Góral ze Szkoły Podstawowej nr 3.

W kategorii klas VIII bezkonkurencyjnym matematykiem i fizykiem okazał się Piotr Solarz z Zagórza, który zwyciężył konkurs w obu kategoriach. Tuż za nim w konkursie matematycznym stanął Szymon Wojtkowski ze Szkoły Podstawowej nr 2, a jako trzecia na podium stanęła Wiktoria Kurpiel z Zarszyna. Na drugim miejscu konkursu fizycznego uplasowali się natomiast ex aequo Filip Klimek z Bukowska, Gabriela Czyżykiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Łukasz Michalczak ze Szkoły Podstawowej nr 1. Dodatkowo, w każdej z kategorii wiekowych i tematycznych,  przyznano również liczne wyróżnienia.

Czas pomiędzy rozwiązywaniem zadań konkursowych, a powołującym do życia pokłady nerwowego napięcia w każdym z uczniowskich serc, momentem ogłoszenia wyczekiwanych wyników, wypełniły różnorodne zajęcia i prezentacje prowadzone przez uczniów liceum. Przyszli absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych po podziale na grupy odwiedzali kolejne cztery sale wykładowe, w których nieco starsi pasjonaci matematyki, fizyki i pokrewnych im dziedzin ukazywali nieodkryte dotąd oblicza nauki i dzielili się z młodszymi kolegami zdobytym doświadczeniem. Pokazy informatyczne prowadzone przez Mikołaja Salamaka udowodniły młodzieży, ze chcieć nieraz naprawdę oznacza móc. Zaprojektowana przez niego strona internetowa, za pośrednictwem której możliwe stało się kontrolowanie urządzeń na obszarze całego domu, niejednego fana informatyki wprawiła w szczery zachwyt. Kolejny z wykładów dotyczył słynnej złotej proporcji, która, dzięki zaangażowaniu ochotników z każdej z grup, pomimo zawiłej teorii okazała się być tworem niezwykle bliskim naszemu codziennemu życiu. Konkursowicze mieli również okazję zostać świadkami powstawania i funkcjonowania cieczy, która może w ułamku sekundy stać się ciałem stałym oraz obserwować efekty związane z elektryzowaniem ciał. Tak niezwykłe doznania naukowe zapewnili im uczniowie z fakultetu matematyczno-fizycznego, którzy z uśmiechem na ustach odkrywali przez kolejnymi pokoleniami piękno tajemnic ukrytych w niezgłębionym wnętrzu nauki. Ostatnia sala wykładowa dawała natomiast młodym poszukiwaczom kierunku własnej ścieżki życia możliwość zdobycia cennych informacji na temat różnorodnych konkursów i olimpiad, a także, przyciągających tłumy zaangażowanych uczniów I LO, form działań prowadzonych w ramach wolontariatu.

Dzień spędzony w I Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników 10. edycji konkursu matematyczno-fizycznego. Wysoki poziom trudności wykonywanych zadań, napięcie oczekiwania na wyniki, a także możliwość poznawania kolejnych tajników nauki oraz doszukania się w słowach starszych kolegów i koleżanek wskazówek dotyczących własnej przyszłości, stanowiły mieszankę niezapomnianych przeżyć, których doświadczenie może nie tylko otworzyć serca na kolejną dziedzinę wiedzy, ale także pomóc zrozumieć treść własnych żądań wobec tego, co przeznaczenie może kryć wśród tysięcy nieodkrytych jeszcze zdarzeń. Dzięki temu konkurs, od lat cieszący się ogromną popularnością, wciąż naucza kolejne pokolenia wartości zdobywania kolejnych doświadczeń związanych ze współzawodnictwem, dzięki którym stanięcie w szranki z najbardziej istotnymi w życiu egzaminami wydaje się być wydarzeniem kojąco powszednim. Co więcej, zawody te wciąż uświadamiają młodym ludziom, jak ważne jest, by nie bać się kolejnych wyzwań i, podążając ścieżką życia wyznaczoną słowami Adama Asnyka, „przechowywać ideałów czystość, by z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość”.

Katarzyna Rakoczy

TAK, MAMY TO!!!

WSPÓŁPRACUJEMY

W RAMACH PROGRAMÓW


 

SPEKTRUM DZIAŁAŃ

CHARYTATYWNYCH

 

ROZRYWKOWYCH

I PROMOCYJNYCH