Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

Zagłębiając się w magii tworzenia lepszego świata…

Człowiek, odkrywając z biegiem wieków nowe horyzonty poznania świata, zapragnął władać sztuką ilościowego ujmowania różnorodnych procesów, zjawisk i właściwości. Precyzyjność, zrodzona ze zmatematyzowanego wyrażania miar poszczególnych tworów, wykreowała nowy obraz rzeczywistości, w którym każde z pojęć zawiera się w przedziale swoistej skali, wyznaczającej jego nasycenie, wartość i jakość. Język formalizmu nauk ścisłych nie zawiera w sobie jednak mocy, umożliwiającej pełne oddanie głębi ludzkich uczuć. Metafizyka stanowi bowiem uosobienie niemierzalności, wyrażające się w płaszczyznach rozumienia pojęć takich jak dobroć, miłość, czy wiara. Obraz budowanej na bazie tych uniwersów formy nieskończoności, w kunsztownym pejzażu słów ujął ks. Mieczysław Maliński, który stwierdził, iż „miarą człowieczeństwa jest wielkość troski o drugiego człowieka”. Zbudowany przez niego model zależności z pewnością zainspirował uczniów klasy 1d, która postanowiła swą dobroczynnością uczynić nasz świat nieco piękniejszym miejscem.

Wyczekiwane nadejście dnia, w którym święty Mikołaj maluje beztroskie uśmiechy na twarzach grzecznych dzieci, we wspomnianym oddziale klas pierwszych nie zwiastowało tradycyjnego wręczania prezentów kolegom i koleżankom ze szkolnych ławek. Pełni chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i zapału do działania uczniowie wyszli bowiem z inicjatywą dzielenia się szczęściem z tymi, na których twarzach los, w miejscu przeznaczonym na uśmiech, namalował grymas bezimiennego żalu. Postanowienie podarowania drugiemu człowiekowi swej uwagi i wsparcia uczniowie wypełnili, organizując zbiórkę klasową, której celem było zebranie funduszy niezbędnych do wsparcia rodziny niepełnosprawnej Weroniki. „Obok rodziny, która na skutek nieszczęśliwego wypadku w jednej chwili straciła dach nad głową, nie można przejść obojętnie. Zaproponowana przez nas forma pomocy bliskim nastoletniej Weroniki w odbudowaniu spalonego fragmentu domu, wydaje się być wartym poświęcenia przedsięwzięciem.” – relacjonuje Milena Burnatowska, uczennica klasy 1d. Celem działań, podjętych przez licealistów, było uzbieranie możliwie najwyższej kwoty, która mogłaby wesprzeć rodzinę, przechodzącą tak trudne chwile. Wysiłek uczniów okazał się niezwykle owocny, a uzbierane przez nich fundusze zostały wpłacone na konto rodziny nastoletniej Weroniki.

Inicjatywa, chęć do dzielenia się dobrem i zapał do działania wydają się trafnie definiować postawę zaangażowanych w przedsięwzięcie młodych ludzi, którzy z pewnością zawładnęli sztuką dostrzegania na swej drodze tego, co niewidoczne dla oczu. Zdolność zauważania bliźnich, którzy mogą potrzebować naszej pomocy, wydaje się być w dzisiejszych czasach niezwykle rzadkim darem, jednak działania, na kształt opisanego mikołajkowego dzieła dobroci, posiadają moc kruszenia powłok obojętności, w których ukrywają się nasze serca. Podążając wyznaczoną przez uczniów ścieżką, starajmy się każdego dnia doskonalić w sztuce postrzegania świata przez pryzmat szerzenia miłości. Wyłącznie na jej fundamentach możemy bowiem zagłębić się w prawdziwej magii tworzenia świata, który wypełniony będzie radością bezinteresowności i pięknem bliskości.

 

 

 

Koncert Charytatywny

Lipdub