Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

Zatracając się w magii grudniowych wschodów… ~ czyli o mocy sprawczej Akcji Mikołaj

Kasia Rakoczy 2b

Magia każdej z chwil, kryjących się w szeregu grudniowych dni, co roku powołuje do życia, nieodkryte dotąd, pokłady miłości do drugiego człowieka, które niespodziewanie okazują się wypełniać całe, spragnione szerzenia dobra, serca. Ukryte w niedomniemanym usposobieniu tego miesiąca wezwanie, zmuszające nas podświadomie do zauważania i doceniania, doświadczanych nieustannie, cudów ludzkiej uprzejmości, sprawia, iż zarówno czas niezapomnianych odwiedzin świętego Mikołaja, jak i samo głębokie przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia, nagle stają się prawdziwie niepowtarzalne. Społeczność I LO oraz wszyscy wspierający Akcję Mikołaj, z pewnością wiedzą jednak, iż klucz do odkrycia fenomenu grudniowej podróży w głąb własnego serca kryje się nie w otrzymywaniu wyczekiwanych z niecierpliwością prezentów, lecz w akcie obdarowywania bliźnich i wnoszenia tym samym w ich życie niezagasłego płomienia wiary w istnienie dobra. W tym roku bowiem, święci Mikołajowie z naszego liceum, ze wsparciem swoich niezawodnych pomocników, powołali do życia wspomniane światło miłości w 183 domach, 281 dziecięcych uśmiechach i 46 sercach seniorów.

Akcja Mikołaj gości w murach I LO od lat, każdego roku wnosząc w życie wielu osób pierwiastek niezwykłości. Nieodparta chęć poznawania smaku prawdziwej magii świąt prowadzi do nieustannego rozwoju przedsięwzięcia, które z biegiem lat dysponuje coraz większymi środkami i znacząco poszerza swój zasięg. Tegoroczna edycja wydarzenia, która rozpoczęła się od poszukiwania sponsorów, gromadzenia, przynoszonych przez uczniów, prezentów, organizacji słynnego Koncertu Charytatywnego oraz szeregu zajęć związanych z odnalezieniem grzecznych dzieci oraz wybraniem dla każdego z nich odpowiedniego podarunku, 6 grudnia zamknęła się w czystym pięknie aktu dzielenia się dobrem. Właśnie tego dnia, mury naszej szkoły opuściły zastępy, uzbrojonych w uśmiechy oraz starannie przygotowane i zapakowane prezenty, Mikołajów. „Wyszliśmy z liceum w przebraniach, które miały zwiastować dziecięcą radość. Rola biskupa była dla mnie prawdziwym zaszczytem. Sam udział w Akcji powinien być przecież dla wszystkich czymś niezwykłym. To naprawdę cudowne, że możemy nagle wejść w życie zupełnie obcych ludzi, którzy być może nie zostali tak obficie obdarowani przez los, jak my, niosąc ze sobą moc malowania na ich twarzach szczerych uśmiechów. Nic nie jest w stanie opisać spojrzenia dzieci, rozpakowujących prezenty, jest w nich tyle zachwytu! A wyraz oczu seniorów, do których domów zostaliśmy skierowani? Jego doświadczenie jest jeszcze piękniejsze, to szansa na bycie świadkiem prawdziwego, głębokiego wzruszenia.” – relacjonuje Kamil Husak, uczeń klasy 2b. Wizyty w domach nieznanych dotąd osób, obserwowanie szerokiej gamy emocji, towarzyszących pojawieniu się w, tak dobrze znanych, progach, postaci tak niezwykłej jak sam święty Mikołaj, doświadczenie prawdziwej głębi wdzięczności oraz szansa na docenienie ogromu szczęścia, wypełniającego życie każdego z nas, z całą pewnością są jednymi z powodów, dla których uczniowie naszej szkoły z tak ogromnym zapałem angażują się w organizację Akcji Mikołaj. „Przez to wszystko lepiej rozumiem Święta, przeżywam je w nieco inny, bardziej głęboki, sposób. Nagle zaczynam dostrzegać dobro, zaczynam zdawać sobie sprawę z tego, że dając coś od siebie innym ludziom, mogę tylko zyskać” – mówi Izabela Matuszek, uczestniczka naszej świątecznej wyprawy. Akcja Mikołaj w oczach uczniów wydaje się urastać do rangi wydarzenia, przygotowującego serca do właściwego rozumienia i przeżywania magii, wypełniającej czas dzielenia się, na co dzień ukrywanym przed obojętnością świata, dobrem. Szczerość, mieszkająca w uśmiechach obdarowywanych oraz goszcząca w ich spojrzeniach, gestach i słowach wdzięczność, wydają się być najpiękniejszymi nagrodami dla wszystkich, uczestniczących w przedsięwzięciu wolontariuszy i darczyńców.

Ogrom chęci i zapału do działania, jakie Akcja Mikołaj budzi w serach całej społeczności szkolnej, czynią ją niezwykłym wydarzeniem, które pozwala nam prawdziwie cieszyć się szczęściem drugiego człowieka oraz odnajdywać urok aktu obdarowywania. Najpiękniejszym momentem, który możemy wyróżnić na tle całego przedsięwzięcia, nie jest, wbrew pozorom, wybieranie prezentów, układanie scenariuszy, czy odnajdywanie wśród obojętności tłumu dobrych serc ludzi, wspierających szerzenie dobra, lecz chwila, w której każdy, zarówno odgrywający rolę świętego Mikołaja, jak i otwierający przed nim niepewnie drzwi, uświadamia sobie głębię prawdy dotyczącej świątecznej magii miłości. Jej obraz wydaje się bowiem przypominać wyczekiwany w melancholii grudniowych świateł wschód Słońca, oświecającego blaskiem krystalicznego piękna dobroci nawet najciemniejsze zakamarki ludzkich dusz. Bądźmy więc światłem, które wnosi w życie innych ludzi wiarę w istnienie prawdziwej miłości, bądźmy uosobieniem nadziei, która pozwala w pełni doceniać i przeżywać cud świątecznego zjednoczenia serc w dążeniu do dzielenia się najbardziej Boską częścią duszy. Bądźmy wschodem dobroci.

 • DSC_0671
 • DSC_0716
 • DSC_0720
 • DSC_0731
 • DSC_0746
 • DSC_0756
 • DSC_0772
 • DSC_0782
 • DSC_0784
 • DSC_0785
 • DSC_0811
 • DSC_0828
 • DSC_0839
 • DSC_0872
 • IMG_2018-12-13_18.01.49
 • IMG_20181213_172842
 • IMG_20181213_172951
 • IMG_20181213_173114
 • IMG_20181213_173902
 • IMG_20181213_174202
 • IMG_20181213_175942

 

 

 

Koncert Charytatywny

Lipdub