Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

Nowy sztandar dla Naszej szkoły

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku otrzymało nowy sztandar. Uroczystość z tej okazji zorganizowano 30 listopada.

Początki Naszej Alma Mater sięgają 1880 roku gdy utworzono Gimnazjum Męskie w Sanoku. Do 1938 roku Nasza szkoła nie posiadała swojego sztandaru. Dopiero z okazji 50-lecia pierwszej matury, podczas zjazdu absolwentów, ufundowano, poświęcono i wręczono młodzieży szkolnej sztandar. Pierwszą stronę zdobił biały orzeł, który szponami wspierał się na herbie miasta Sanoka i herbie Ziemi Sanockiej, nad nim widniał napis Honor i Ojczyzna. Na drugiej stronie umieszczony został wizerunek patrona młodzieży, św. Stanisława Kostki. Okresu okupacji niemieckiej sztandar niestety nie przetrwał. Kolejny, także podczas zjazdu absolwentów, wręczono w 1958 roku w 70-lecie zdania pierwszej matury.

O idei sztandaru opowiedział Andrzej Romaniak, absolwent Naszej szkoły z 1984 roku, historyk Muzeum Historycznego w Sanoku.

Idea sztandaru jest ściśle związana z historią wojen i wojskowości. Chorągiew była sygnałem dla walczących, pokazywała, gdzie znajdują się własne oddziały. Była obiektem, który w sposób szczególny był chroniony przez żołnierzy. Sztandar jest teraz swoistym znakiem rozpoznawczym. Jest symbolem jedności wokół najważniejszego celu, który łączy społeczność szkolną, wychowanie naszych uczniów na uczciwych oraz szlachetnych ludzi i przygotowanie ich do dorosłego życia.

Nowy sztandar został poświęcony przez proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku ks. Romana Fronia, zaś fundatorzy wbili pamiątkowe gwoździe, które będą eksponowane na specjalnej pamiątkowej tablicy. W imieniu dyrekcji oraz uczniów sztandar przyjął dyrektor Robert Rybka.

Uroczystość zakończyła się podniosłym programem artystycznym przygotowanym przez uczniów Naszej szkoły.

Podczas tej uroczystości obecny był Poseł dr Piotr Uruski a także przedstawiciele lokalnych samorządów, dyrektorzy sanockich szkół, absolwenci szkoły, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie.

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 14
 • 16
 • 17
 • 22
 • 25
 • 27
 • 28

Koncert Charytatywny

Lipdub