Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

Zaśpiewajmy wszystkimi barwami dobroci…

Kasia Rakoczy 2b

Nieśmy miłość wszystkim sercom tego świata. Nieśmy ją, powołani do dzielenia się szlachetnym pięknem największego ze skarbów własnej duszy. Obdarowujmy ludzi ciepłem, tlącego się w naszych sercach płomienia dobroci. Niestrudzenie wychodźmy naprzeciw potrzebom bliźnich, którzy na co dzień borykają się z nieznanymi nam problemami. Nie bójmy się nadać wewnętrznym pokładom chęci pomocy drugiemu człowiekowi siły sprawczej, dzięki której będziemy w stanie zamienić szarość wizji współczesnego świata w blask wspólnego dzieła, spełniającego się na kanwie wiary, nadziei i miłości.

Pragnąc wnieść w życie ludzi światło przesłania powyższych słów,  Stowarzyszenie Inicjatyw Wychowawczych im. ks. Wiesława Siwca, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej 16 listopada 2018 r. ukazali światu owoc ciężkiej pracy, którą włożyli w przygotowanie wyjątkowej, XII odsłony słynnego Koncertu Charytatywnego. Zaangażowanie młodych, utalentowanych artystów, pełnych chęci niesienia pomocy wolontariuszy oraz ich niezawodnych przewodników, sprawiło, iż  wydarzenie na długo pozostanie w sercach wszystkich jego uczestników. Nieodzowny element Akcji Mikołaj tradycyjnie sprawił, iż Sanocki Dom Kultury tętnił życiem, a skala zainteresowania, mierzona w liczebności widzów, którzy zaszczycili występujących swą obecnością, pozwoliła wszystkim uczestnikom poczuć niezwykłą atmosferę wspólnoty. Niepowtarzalne ciepło wspólnego dążenia do osiągnięcia szlachetnego celu, wyrażanego w akcie pomocy bliźnim,  w magiczny sposób zbliżyło do siebie wszystkich zgromadzonych, dzięki czemu mogliśmy poczuć się jak ogromna rodzina, której łączące nas więzy zacieśniała jedność serc.

 

     

Tegoroczna edycja Koncertu Charytatywnego obfitowała w porywające serca utwory muzyczne, autorskie kompozycje oraz perfekcyjne choreografie. Bogactwo różnorodności występów spowijały elokwentne, naznaczone nietuzinkowym poczuciem humoru, zapowiedzi i komentarze charyzmatycznych prowadzących. Wyjątkowym punktem programu z całą pewnością okazał się, pełen szczerego optymizmu, taniec w wykonaniu nauczycieli I LO. Radość, którą obudzili w sercach widzów swym występem, stanowiła idealny wstęp do dwóch wyjątkowych piosenek, które, zdaniem wielu uczniów, okazały się być prawdziwym manifestem wartości dobroci, który swą ogromną mocą potrafił wzruszać, nakłaniać do refleksji i powoływać do życia niepoznane dotąd oblicze miłości do bliźniego. „Nagle na scenę wyszedł, dobrze znany nam z lekcji religii, ksiądz Jacek Michno. I zapadła cisza. To była naprawdę magiczna chwila, wypełniona po brzegi sala w bezdechu czekała na słowa, które już za moment miały popłynąć z jego ust. Nasz duchowy przewodnik na samym początku zbliżył do siebie wszystkich obecnych, którzy od tego momentu nie byli już obcymi ludźmi, zajmującymi sąsiadujące miejsca w rzędzie, ale darzącymi się szczerą sympatią dziećmi Bożymi, które nagle odnalazły urok bliskości. Wtedy mury wewnętrznej obojętności zostały skruszone przez słowa piosenek, a wszyscy wydawali się zatracać w delikatności dźwięków.” – relacjonuje Kamil Herbetko, uczeń klasy 2b. Nastrój, który zagościł po tym niezwykłym wystąpieniu w sercach zarówno widzów, jak i uczestników, pozwolił odbierać całość programu artystycznego nie w kategoriach popisu zdolności uczniów, lecz w postaci obrazu ich starań, włożonych w szerzenie idei wspólnego dobra. Podczas Akcji Mikołaj dzielimy się bowiem wszystkimi, skrywanymi pod płaszczem codzienności, darami. Pokazujemy światu zapierającą dech w piersiach barwę głosu, niezwykłą osobowość sceniczną, staranność, w ramach której szczelnie zamykamy każdy krok tańca, czy zdolność do wywoływania uśmiechu na twarzy każdego widza potęgą słowa.

Części artystycznej wydarzenia towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych oraz, będące nieświadomym popisem elokwencji prowadzących, licytacje, które umożliwiły zgromadzonym m.in. zakup koszulki z podpisami uczestników polskiej wyprawy na K2, rękawic Joanny Jędrzejczyk, czy książki z podpisem Jakuba Błaszczykowskiego. „Najlepsze było to poczucie, że wszystko jest wspólnym dziełem, że tego nie tworzymy my – prowadzący, ani występujący, ani organizatorzy. Koncert tworzymy w formie jednego, ogromnego organizmu, na który, obok plejady młodych artystów i doświadczonych nauczycieli, składa się każda osoba, która zechce nam w tej scenicznej przygodzie towarzyszyć, która, tak jak my, będzie chciała po prostu całym sercem pomóc innym ludziom” – wyznaje Rafał Huta, uczeń klasy 3 I LO. Pokaz zdolności tanecznych, wokalnych, kompozytorskich, gimnastycznych, plastycznych i recytatorskich, w którym młodzi ludzie zaprezentowali światu swoje talenty oraz szczere chęci szerzenia dobra, pozwolił, z zapału do działania na rzecz potrzebujących, wznieść fundamenty, na których opierać się będzie malowanie uśmiechu na twarzach dzieci i osób starszych.

„Przes­tańmy na­reszcie kręcić się wokół siebie, a po­myślmy o niesieniu po­mocy innym.” – nawoływał przed laty kardynał Stefan Wyszyński. Podążając śladem przesłania ukrytego w jego słowach, dzięki wspólnocie dzieła tworzenia, możemy z dumą przyznać, iż tegoroczna edycja Koncertu Charytatywnego stanowiła piękne świadectwo ludzkiej dobroci. Chcąc kierować się w życiu niesionym przez nią światłem, starajmy się na co dzień tworzyć nasze własne, niesięgające swym zasięgiem tak daleko, jak wydarzenia pokroju Akcji Mikołaj, lecz niemniej istotne dla naszej codzienności obrazy miłości do bliźniego. Uczmy się darzyć każdego napotykanego człowieka szacunkiem i szczerą miłością, uczmy się dawać każdej z dusz nadzieję, uczmy się przybierania postawy świętego Mikołaja każdego dnia.

 

 

 

 

Koncert Charytatywny

Lipdub