Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Katarzyna Rakoczy

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – powiedział przed laty Chrobry dwudziestego wieku, marszałek Józef Piłsudski. Podążając za pragnieniem przekazania światu przesłania słów człowieka, który wzniósł dom żołnierza polskiego i nad nim wywiesił sztandar polski, uczniowie klasy 2b pod przewodnictwem magistra Piotra Kity podjęli się przygotowania akademii, mającej uhonorować dzień 100. rocznicy odzyskania przez naszą ojczyznę upragnionej niepodległości. Wypełniająca serca całej społeczności szkolnej chęć głębokiego przeżycia wydarzenia tak istotnego dla budowania tożsamości narodowej sprawiło, iż do organizacji wyjątkowej rocznicy przyłączyło się liczne grono, w którym znalazła się między innymi klasa 2d. Stworzyła ona wystawę pod tytułem przewodnim „Ojcowie niepodległości”, będącą uhonorowaniem pamięci o postaciach, takich jak Wincenty Witos,  Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski i Wojciech Korfanty, którzy wraz z Józefem Piłsudskim przyczynili się do wyswobodzenia Polski z pęt zapomnienia. Pozostali uczniowie zajęli się przygotowaniem kotylionów, a także zadbali o oprawę muzyczną i techniczną uroczystości.

 

 

Starania wszystkich młodych organizatorów i ich niezastąpionych przewodników, sprawiły, iż o godzinie 11.11 mury naszej szkoły zostały szczelnie wypełnione pełnymi patriotyzmu, mieszkającego w każdym z serc, dźwiękami Mazurka Dąbrowskiego. Po uroczystym odśpiewaniu utworu, który stanowi kwintesencję polskości, przyszedł czas na uroczyste podsumowanie wydarzeń z 1918 roku podczas akademii, będącej owocem pracy uczniów klasy 2b. Oficjalne rozpoczęcie obudziło w sercach uczestników historyczną melancholię, pozwalającą na pełniejsze zrozumienie wagi wydarzeń, których przebieg w krótkiej prezentacji przybliżył mgr Piotr Kita. Jego wystąpienie poprzedziło pełną metaforycznych zawiłości, dotyczących współczesnego znaczenia i roli wolności, część artystyczną. Młodzi aktorzy ukazali w niej rozbieżności w interpretacji pojęcia wolności na przestrzeni lat. Ukazany kontrast uświadomił zebranym, iż jedynym prawdziwym fundamentem wolności jest miłość do całego narodu, która, jako jedyna z wyższych wartości, ma moc ubogacania świata w skarb, płynącej prosto z ludzkich serc, dobroci. Doskonałym uwieńczeniem obchodów uroczystości okazały się być muzyczne wystąpienia niezwykle utalentowanych uczniów. Traktujące o niepodległości utwory zyskały w ich wykonaniu urok niepowtarzalności, który umocnił wszystkich uczestników w poczuciu wspólnoty.                 

Uroczystość, będąca owocem wspólnej pracy całej społeczności szkolnej, nie tylko przypomniała przebieg wydarzeń, które sto lat temu zaważyły na historii Polski, ale także pokazała, iż łączące nas poczucie tożsamości narodowej, wspierające podświadomie w podejmowanej współpracy, jest nieprzecenioną wartością, która pozwala nam przenosić góry własnych niepewności i z powodzeniem podejmować się nawet najbardziej wymagających wyzwań. Jedność, wspólnota i braterstwo, które budowały atmosferę całego wydarzenia sprawiły, że mogliśmy razem, w postaci świadomej swej historii części narodu, zachwycać się  sztuką doceniania wolności. Proste w swej formie, na co dzień nadużywane, pojęcie okazało się bowiem zyskiwać rangę wartości, dzięki której każdego dnia możemy cieszyć się niepowtarzalną formą miłości do własnego życia.

Koncert Charytatywny

Lipdub