Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

Areté magii poznawania

Katarzyna Rakoczy 1b

„Podróżować to rozwijać się” – pisał swego czasu Pierre Bernardo. Nieśmiertelne przesłanie ukryte w głębi jego słów pozwala na zrozumienie prawdziwego sensu, pozornie w niewielkim stopniu wpływającej na światopogląd człowieka, zmiany otoczenia. Podróżować znaczy poznawać. Podróżować znaczy doświadczać. Podróżować znaczy żyć naprawdę. Z wysuniętą przeze mnie tezą z całą pewnością mogą zgodzić się wyjątkowi goście, którzy na przełomie lutego i marca mieli okazję zaznajamiać się z polską kulturą, mieszkając w domach uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku, doświadczając szkolnej rzeczywistości podczas wizyt w przyjaznych murach placówki oraz zwiedzając urokliwe miasto.  Pochodząca z Algierii Fella oraz Kazach Abay znaleźli się w Polsce za sprawą udziału w międzynarodowym projekcie AIESEC, który umożliwił im przyjazd do wybranego kraju. W ostatnim dniu swego pobytu nad Sanem ze szczerą sympatią i wzruszeniem opowiadają o tym, z czym spotkali się w naszym mieście oraz zdradzają, czego nauczyła ich ta niezwykła podróż.

 

Na przełomie lutego i marca społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku powitała niezwykłych zagranicznych gości, którzy, mieszkając w domach uczniów, doświadczając szkolnej rzeczywistości podczas wizyt w przyjaznych murach placówki oraz zwiedzając urokliwe miasto, mieli okazję zaznajamiać się z polską kulturą. Pochodząca z Algierii Fella oraz Kazach Abay znaleźli się w Polsce za sprawą udziału w międzynarodowym projekcie AIESEC, który umożliwił im przyjazd do wybranego kraju. W ostatnim dniu swego pobytu nad Sanem ze szczerą sympatią i wzruszeniem opowiadają o tym, z czym spotkali się w naszym mieście oraz zdradzają, czego nauczyła ich ta niezwykła podróż.

„Wybrałam Polskę, ponieważ polecili mi ją znajomi, uczestniczący już wcześniej w projektach AIESEC-u.  Przedstawili ten kraj jako niebywale urokliwe miejsce, które zyskuje na wartości za sprawą niezywkle gościnnych, pomocnych, nieustannie uśmiechniętych i pozytywnie nastawionych do życia ludzi. Wtedy wiedziałam, że Polska stanie się celem mojej pierwszej wielkiej podróży” – wspomina Fella. Abay z kolei wybrał miejsce docelowe ze względu na pragnienie poznania kultury europejskiej, która zawsze niezmiernie go fascynowała. Oboje przyznają, że zarówno architektura, atrakcje turystyczne, jak i różne formy sztuki, z jakimi zetknęli się podczas pobytu w Sanoku wywarły na nich ogromne wrażenie. „Beksiński jest fascynujący! Pełen niepojętej tajemniczości i skłaniający do refleksji nad istotą pojmowania różnych zagadnień na wielu płaszczyznach.” – komentuje wizytę w Muzeum Historycznym Abay. W oczach naszych wyjątkowych gości, miasto jest niezwykłym miejscem, w którym, na każdym poziomie życia mieszkańców, kryje się prawda o niezbadanym pięknie polskiej kultury. Pyszne potrawy, dające świadectwo przywiązaniu do tradycji, unikalna architektura, pozwalająca na zrozumienie głębi wymowy europejskiego połączenia funkcjonalności z nowoczesnością, niezwykły klimat, oraz oblicze relacji międzyludzkich, zarówno w gronie rodziny, jak również podczas pobytu w szkole sprawiły, że młodzi studenci wspominają Polskę z niezwykłą sympatią.

Najgłębiej, jak twierdzą, udało im się poznać nasz kraj podczas wizyt w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku. Wysoki poziom edukacji, nienaganne zachowanie uczniów oraz, panująca w szkole, wspaniała atmosfera nadają placówce niezwykłego charakteru. „To miejsce tworzą cudowne osoby. Zarówno pomocne grono pedagogiczne, jak i niespotykanie uprzejmi młodzi ludzie oczarowali nas wymienianymi przy każdej okazji, szczerymi uśmiechami.” – mówi Fella. „Ciężko znaleźć miejsce tak szczelnie wypełnione pozytywną energią, płynącą prosto z głodnych wiedzy serc niebywale zdolnych uczniów.” - dodaje Abay. Wizyta obcokrajowców była dla wszystkich wspaniałą okazją do doskonalenia się w, niezastąpionej w dzisiejszych czasach, umiejętności posługiwania się językiem angielskim, francuskim i rosyjskim. Goście byli pod ogromnym wrażeniem niezwykle wysokiego poziomu językowego młodych ludzi. Możliwość komunikacji okazała się być czystą przyjemnością, a satysfakcja płynąca ze stanięcia twarzą w twarz z możliwością praktycznego wykorzystania nabywanych w szkole umiejętności, była bezcenna.

Fella i Abay, podczas wizyt w szkole, prowadzili zajęcia z uczniami różnych klas. Miały one na celu przybliżenie młodzieży zwyczajów panujących w ich ojczyznach oraz zachęcenie do udziału w projektach typu AIESEC, będących szansą nie tylko na odkrycie innej kultury, czy szlifowanie języka, ale przede wszystkim, na poznanie samego siebie. Nie od dziś wiadomo bowiem, że podróże są jedną z najlepszych inwestycji człowieka w zdobywanie życiowej mądrości i odkrywanie głębi własnej duszy. Człowiek najlepiej pojmuje prawdy, kryjące się w nieskończonych konstelacjach wyobrażeń galaktyki umysłu, w odbiciu innych kultur.

Z ogromną sympatią Fella i Abay opowiadają o swoich gospodarzach, państwu Ostrowskich oraz Szwast. Wizyta w ich domach pomogła Kazachowi oraz Algierce zrozumieć, jak ważnym, a zarazem przyjemnym doświadczeniem jest integracja kulturowa. Wpisanie się w scenariusz życia codziennego polskich rodzin pomogło im poznać całą prawdę o tym, jak wygląda kultura społeczeństwa Europy Środkowej. Wspólne posiłki oraz spędzane w sympatycznym gronie wieczory były idealną okazją do rozmów na temat różnego rodzaju zwyczajów, funkcjonujących zasad oraz różnic w sposobie pojmowania egzystencji przez ludzi z pochodzących różnych kręgów kulturowych. „To było wspaniałe doświadczenie Starałam się być koleżanką Felli, bardzo dużo rzeczy robiłyśmy razem. Pokazywałam jej to, co moim zdaniem jest w Sanoku najpiękniejsze, szukałyśmy podobieństw i różnic w sposobie funkcjonowania społeczeństwa, w systemie edukacji, w wyglądzie życia rodzinnego.” –relacjonuje Klara Ostrowska, uczennica I LO.

„Oczywiście, że chcę tu wrócić.” – deklaruje Fella. – „Marzę o tym, by w lecie poznać inne, równie piękne oblicze tego miasta. Poza tym, będę tęsknić za rodziną Klary i wszystkimi wspaniałymi ludźmi, których miałam okazję poznać.” Wspomnienia z wizyty w Sanoku z całą pewnością na długo zostaną w sercach naszych gości, którym pragniemy serdecznie podziękować za umożliwienie bliższego poznania ich tradycji i zwyczajów, wspólne celebrowanie znajomości języków, uskrzydlające poczucie dumy, wynikające z patriotyzmu wobec małej ojczyzny oraz bezcenną okazję do zgłębienia istoty niezmiernie istotnych w życiu każdego człowieka wartości, takich jak miłość do bliźniego, tolerancja, akceptacja, czy najszerzej pojmowane zrozumienie.

Czym więc jest podróżowanie? Według uczniów – przygodą, zdaniem nauczycieli – szkołą, w przekonaniu Felli i Abay’a – napawaniem się możliwością poznawania świata. Niejednoznacznie możemy je określić mianem pojęcia nabierającego zupełnie innego znaczenia w zależności od interpretacji każdego kolejnego amatora empirycznego odkrywania tajemnic, kryjących się na każdym poziomie organizacji naszej planety. Podróżowanie ma swój początek w sercu człowieka, który w odbiciu nowych kultur pragnie odnaleźć zagubiony wymiar własnej duszy, a koniec – w bezkresie zwierającym się w pojęciu nieśmiertelnego dążenia ludzkości do kształcenia się, poznawania, rozumienia i zgłębiania. Prawdziwy, metafizyczny wymiar zmiany swego otoczenia nie zna celu swej tułaczki, ale odkrywa to, co nieznane, w sposób, którego nie potrafi pojąć. Podróżować znaczy bowiem nieustraszenie iść przed siebie, będąc przygotowanym na możliwość poznania jednego z nieskończenie wielu oblicz melancholijnego piękna i pouczającego  cierpienia, które jedyny nieomylny GPS ludzkiego serca – przeznaczenie –  postawi na naszych perfekcyjnie krętych drogach. Podróżować znaczy więc poznawać. Podróżować znaczy odkrywać. Podróżować znaczy żyć.

Galeria zdjęć :)

https://drive.google.com/drive/folders/14KinffTO-81Od7Ac7G4Jbsw_7_GzJmLh

 

 

 

Koncert Charytatywny

Lipdub

Szczęśliwy numerek

 

NUMEREK

na 16.03.2018

5

PULA:  

     3 4

  13 14 16 19 

   24 25 27 28 29 30