Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

Spotkanie Młodych - Bazylea 2018

                 Na przełomie starego i nowego roku 51 osób z Archidiecezji Przemyskiej, w tym kilkunastu obecnych i byłych uczniów naszego Liceum wybrało się na kolejne, 40. już Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei. Wspólnota Taizé, to międzynarodowa wspólnota ekumeniczna, która rokrocznie w tym czasie organizuje Europejskie Spotkanie Młodzieży nazwane „Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię”. Organizatorzy wybierają miejsca gdzie bardzo potrzebne jest świadectwo młodych chrześcijan, miejsca gdzie wiara poddawana jest wielkiej próbie i gdzie gaśnie. Co roku na to spotkanie przyjeżdża tysiące młodych ludzi z całej Europy. Młodzież w tym czasie goszczona jest u rodzin. Modlitwy i posiłki odbywają się na wielkich halach. W noc sylwestrową o 23.00. młodzi gromadzą się na modlitwie o pokój i razem bawią się na zabawie sylwestrowej, czyli na tzw. „Festiwalu Narodów”.

Ideą spotkania jest wołanie o pokój oraz „bycie razem”. W parafiach młodzi łączeni są w wielonarodowe grupy, więc naturalnie tworzą się międzynarodowe znajomości i przyjaźnie. Warto oddać głos młodym ludziom, którzy przeżyli to spotkanie w duchu wiary i poczucia wspólnoty. Przedstawiamy relację jednej z uczestniczek tegorocznego wyjazdu Klary Ostrowskiej: „To już jest koniec, nie ma już nic…” – śpiewają, a autobus powoli wjeżdża do Sanoka. Ludzie w autobusie dzielą się na dwie grupy: tych, którym nocą udało się zasnąć w autobusie, i tych, którzy nie mogli, chociaż bardzo chcieli. Oczywiście śpiewa tylko ta pierwsza grupa. Ale jest coś w obydwu rodzajach tych twarzy. Jak pytam się siebie co to może być, to nasuwa się jedna odpowiedź: RADOŚĆ. Radość, czyli temat tegorocznego, czterdziestego spotkania Taizé. Temat, a bardziej może życie na Taizé w Bazylei, bo kiedy się tam było, to się tą radością oddychało wszędzie. W tramwaju do którego ludzi się upychało, w domach które nas przyjmowały, w śpiewaniu kolęd na środku rynku, w rozmawianiu z obcymi ludźmi, wiedząc że każdy z nich chce dla nas dobra, we wspólnocie, w modlitwach, wielonarodowych śpiewach i spotkaniach. Nie dało się nią nie zarazić. Cudownie jest być we wspólnocie, w której każdy jest inny i ta inność jest atutem. Wyobraź sobie sylwester, gdzie banda przystojnych Włochów nad uchem śpiewa z gitarą „Volare, cantare oh oh oh”, piękne Ukrainki w strojach narodowych uczą Cię tańczyć, a chłopaki z Holandii zapraszają do zabawy polegającej na zjedzeniu ciastka, z zawiązanymi oczami, wiszącego nad Tobą na nitce. Ty, jako Polak prowadzisz poloneza na 200 osób z całej Europy, po czym ze swoim gospodarzem tańczysz „Miłość w Zakopanem”. Potem niesamowity pokaz fajerwerków i gorąca herbata. Jak ktoś miał lepszego sylwestra to niech da znać. W nowy rok z Bazylei wyjechał sztab ludzi, którzy w każdym z europejskich języków powtarzali sobie te same słowa: „ja nie chcę wyjeżdżać”. Ale wracamy tą radością zapraszać wszystkich za rok do Madrytu, żeby tam umocnić się wspólnotą. Opr. Klara Ostrowska uczestniczka oraz ks. Jacek - organizator wyjazdu.

tekst: Ks. Jacek Michno

 

 

 

Koncert Charytatywny

Lipdub

Szczęśliwy numerek

 

NUMEREK

na 20.02.2018

21

PULA:  

     1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 

 22 23 24 25 27 28 29 30