Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

XI Koncert Charytatywny 2017

 https://www.youtube.com/watch?v=aYs1cXT5fl4

Katarzyna Rakoczy

Przybierając skrzydła …

       „Istnieje wiele sposobów niesienia pomocy ludziom, ale jest tylko jeden sposób na życie: pomagać ludziom.” – pisał niegdyś H. Z. Niedzielski. Zrozumienie bezdennego przesłania przywołanych słów kryjącego się pod płaszczem dosłowności z pewnością wymaga od odbiorcy estetycznej wrażliwości, pozwalającej na odkrycie choćby cząstki niepojętej magii drzemiącej w istocie bezinteresownego niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Stanowi ona bowiem pojęcie niezwykłe, pozornie niemożliwe do pełnego poznania przez przepełnione zawiścią i pychą ludzkie serca. Dusze aniołów zamknięte  w naznaczonych grzechem ludzkich ciałach nieustannie czynią otaczający nas świat lepszym, poprzez niewymuszoną pomoc w zmaganiu się z codziennymi problemami i obowiązkami oraz organizowanie różnorodnych akcji o szerszym zasięgu, mających na celu wieloaspektową pomoc potrzebującym.

 

Właśnie dzięki płynącej ze szczerej dobroci serca oraz niespotykanej w dzisiejszym świecie chęci przywracania ludzkim sercom życiodajnej nadziei, pełni wrażliwości i empatii uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Sanoku 17 listopada br. już po raz 11. zorganizowali zapoczątkowany przez ks. Wiesława Siwca Koncert Charytatywny, zadedykowany niedocenianym na co dzień ludziom o wielkich sercach, którzy mają niezwykłą moc pozytywnego wpływania na życie innych ludzi. Impreza została przygotowana w celu zebrania środków niezbędnych do organizacji 25. akcji „Mikołaj”, której niezmiennym przesłaniem jest pomoc niezwykle zapracowanemu 6 grudnia świętemu w roznoszeniu prezentów dzieciom z ubogich rodzin.

       Wydarzenie jak co roku miało ogromny zasięg. Przygotowania do jego pracochłonnej organizacji rozpoczęły się już wiele tygodni wcześniej, a zaangażowani w nie wolontariusze, artyści, nauczyciele oraz rodzice dołożyli wszelkich starań, aby ten wyjątkowy wieczór był wypełniony wspaniałą muzyką, wywierającymi niezapomniane przeżycia występami, rodzinną atmosferą oraz świątecznym zapachem domowych ciast. Charyzmatyczna elokwencja prowadzących, wśród których znaleźli się uczniowie I Liceum: Dominika Sobolak, Bartosz Gabrychowicz, Rafał Huta i Klara Ostrowska oraz głęboko związani ze szkołą absolwenci, którzy wśród natłoku studenckich obowiązków znaleźli czas, by swą obecnością wspierać Koncert, a przez to akcję „Mikołaj”: Kasia Bogaczewicz i Grzegorz Michalewski, dodała pełnemu emocji wydarzeniu       należnej mu  wzniosłości oraz niewypowiedzianego uroku.                                                                                                              Koncert Charytatywny był wspaniałą okazją do zaprezentowania niezwykłych talentów najwybitniejszych uczniów, którzy naprzemiennie śpiewali głęboko poruszające ballady i dostarczające rozrywki utwory w stylu disco-polo, wykazywali się ponadprzeciętną umiejętnością gry na instrumentach muzycznych oraz prezentowali swoje umiejętności taneczne i choreograficzne. Na liście występujących gościły także nazwiska absolwentów i sympatyków I LO, którzy bezinteresownie podjęli trud przygotowania różnorodnych prezentacji. Bezdenne przesłania zachwycających interpretacji utworów muzycznych, niezbadana metaforyczność tańców, w których tradycja efektownie przeplatała się z nowoczesnością, budzące podziw nad nieograniczonymi możliwościami ludzkiego ciała pokazy gimnastyczne i akrobatyczne oraz pełne niezgłębionej magii brzmienie mistrzowsko władanych przez wybitnych młodych muzyków instrumentów sprawiły, że wieczór pozostanie w pamięci zarówno przepełnionych szczerym zachwytem widzów, jak i skromnych wykonawców, czerpiących motywację do działania z bezinteresownej chęci niesiania pomocy potrzebującym. Jak mówi jedna z wokalistek: „Wielogodzinne próby, stres przejmujący kontrolę nad każdą częścią bezbronnego umysłu i zniewolonego ciała oraz ciężka praca włożona w nieustanne doskonalenie występu były czystą przyjemnością. Świadomość, że nasz wysiłek przyczynia się do wcielenia w życie akcji wywołującej szczery uśmiech na dziecięcych twarzyczkach sprawiła, że byliśmy gotowi ćwiczyć dniami i nocami, aby nasze starania przyniosły oczekiwane efekty.”

          Prócz dostarczających niezapomnianych przeżyć prezentacji młodych artystów, na gości czekały również świąteczne stoiska pełne różnorodnych ozdób, kartek i ciasteczek świątecznych, których zakup wspierał akcję „Mikołaj” oraz emocjonujące licytacje, których przedmiotami były m.in.: cenne pamiątki z podpisem Roberta Lewandowskiego, płyty słynnych muzycznych klasyków, czy będące przedmiotem uczniowskich pragnień nauczycielskie atrybuty.                                   

        Wspaniałe występy, dopełniane pełnymi aforyzmów i przewrotnego humoru komentarzami prowadzących, tworzyły metaforyczną całość, niosącą przenośne przesłanie dotyczące istoty czynnika łączącego wszystkich wykonawców, wolontariuszy, organizatorów, fundatorów i przybyłych gości – istoty bezinteresowności. Młodzież i dorośli zaangażowani w organizację imprezy są wspaniałym dowodem na to, iż skrzydła rosną człowiekowi w chwili, gdy niesie on pomoc drugiemu. Przed ludzkością rozciąga się jednak długa droga, u kresu której nauczymy się nie tylko zauważać, ale też z całego serca doceniać spotykanych bezwiednie każdego dnia aniołów, aż wreszcie celem każdego z nas stanie się, wynikające ze szczerej miłości, niesienie pomocy bliźniemu. W tym roku udało się zebrać kwotę 9735,07 - dziękujemy z całego serca. 

 

 

 

 

 

 

Koncert Charytatywny

Lipdub