Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

Kalokagiata języka

Katarzyna Rakoczy, klasa 1b

„Granice mojego języka są granicami mojego świata” – stwierdził swego czasu Ludwik Wittgenstein. Z przesłaniem ukrytym w słowach genialnego filozofa z pewnością może zgodzić się społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Sanoku, która  3 października br. tradycyjnie świętowała Europejski Dzień Języków. Szkolna uroczystość była świetną okazją do głębszego zapoznania się z kulturą krajów, będących ojczyznami poznawanych przez uczniów na co dzień języków obcych. W związku z przygotowaniem do obchodów święta, każda z klas pierwszych miała za zadanie zorganizować stoisko związane tematycznie z jednym z wybranych krajów europejskich.

Dzięki chęciom oraz zaangażowaniu uczniów, przestrzeń sali gimnastycznej nagle zamieniła się w ponadwymiarowe miejsce łączące w sobie kulturę Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji i Hiszpanii. Mozaika narodów stworzyła niepowtarzalną atmosferę zrozumienia, braterstwa i akceptacji. Zaangażowanie uczniów i nauczycieli w tworzenie przystani narodowościowych było kluczem do odkrycia niezmierzonej wartości współpracy, dzięki której efekt podejmowanych działań pozwolił na przeniesienie społeczności szkolnej w wyjęty spod barier czasoprzestrzeni świat łączenia się poszczególnych wpływów kulturowych. Ciężką praca uczniów pod uważnym nadzorem nauczycieli doceniono, nagradzając najpiękniejsze stoiska, które wyróżniały się dokładnością, starannością i estetyką wykonania. Szczególne podziękowania należą się pani Małgorzacie Koczeń, prowadzącej na co dzień koło języka hiszpańskiego, która zajęła się przygotowaniem stoiska związanego z kulturą największego z krajów iberyjskich.

Emocje uczniów podsycał przewijający się przez program uroczystości konkurs wiedzy o Anglii, Francji, Niemczech i Rosji, w którym udział wzięło po dwoje uczniów z każdego oddziału klas pierwszych i drugich. Uczestnicy dumnie prezentowali rozległą wiedzę na temat każdego z krajów, odpowiadając na pytania z zakresu polityki, literatury, kultury, geografii i historii oraz mierząc się z trudnymi łamańcami językowymi. Głównym celem konkursowiczów nie było jednak odebranie laurów zwycięstwa, ale pełne pasji zgłębianie tajników językowych, pozwalające na poznawanie świata z perspektywy nowego kręgu kulturowego. Wymagające jury w składzie: pani Marzena Kopija-Rąpała, pani Ewa Kasprzak, pani Danuta Penc oraz pani Marzena Uliasz oceniało zmagania uczniów z kolejnymi językowymi wyzwaniami, przechylając chwiejną szale zwycięstwa na stronę kolejnych zespołów. Poziom uczestników konkursu okazał się bowiem niezwykle wyrównany, a o wygranej decydowały pojedyncze punkty. Ostatecznie zwycięską drużyną okazała się grupa łącząca uczniów klas 1e i 2e, która otrzymała atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe.              

Program imprezy wypełniały związane ze zwyczajami poszczególnych narodów popisy taneczne i wokalne utalentowanych uczniów. Ich starania oraz ciężka, czasochłonna praca włożona w dopracowywanie najdrobniejszych szczegółów zaowocowały profesjonalnymi pokazami, które wprawiły wszystkich w szczery zachwyt. Publiczność miała okazję poznać kroki pełnego energii rosyjskiego Kazaczoka, obudzić w sobie patriotyzm przy okazji polskiego Kujawiaka oraz dać się ponieść fali romantyzmu niesionej przez dostojnego Walca. Każdy z tańców przenosił odbiorców do zupełnie innej rzeczywistości. Podświadome balansowanie między radością i nostalgią, beztroską zabawą i melancholijnym mistycyzmem w metaforyczny sposób ukazywało magię zmienności ludzkiego życia, a piosenki wykonywane w różnych językach pozwalały nie tylko na chwilę zapomnienia towarzyszącą wsłuchiwaniu się w niepowtarzalne głosy kolegów i koleżanek, ale także uświadomiły uczniom fenomen, jakim jest nieokiełznana moc każdej odmiany ludzkiej mowy, potrafiącej zmieniać rzeczywistość samym brzmieniem, akcentem i formą. Każdy kolejny język niesie bowiem nową, niepoznaną wizję otaczającej rzeczywistości. Niemiecka stanowczość, francuski romantyzm, angielska lekkość i polska rzeczowość stanowiły niebywałą kompozycję, pozwalając na zanurzenie się w najbardziej urokliwych melodiach każdej z narodowości.  Talenty wokalne zaprezentowały nie tylko wybitne solistki, ale też świetnie przygotowane chóry klasowe, których występy budowały poczucie wspólnoty i braterstwa. Obchody Europejskiego Dnia Języków z pewnością na długo pozostaną w pamięci szkolnej społeczności. Jak mówi jedna z uczennic: „Wydarzenia mające miejsce podczas uroczystości miały magiczną moc. Mijając kolejne stoiska odnosiłam wrażenie, jakbym rzeczywiście podróżowała i poznawała kręgi kulturowe poszczególnych krajów. Rozległa wiedza uczniów biorących udział w konkursie, piosenki zabierające nas w rejs wzburzonymi wodami zachwytu i wreszcie dopracowane tańce, które przenosiły publiczność w zupełnie inny wymiar sprawiły, że cała impreza zapisała się w uczniowskiej świadomości jako niezapomniane wydarzenie.” „Przedsięwzięcie wymagało zaangażowania i wysiłku wielu osób, jednak efekty mówią same za siebie.” – podsumowuje pani Wioleta Herbut, jedna z organizatorek wydarzenia. - "Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania naszego święta, wkładając całe swoje serca w pracę nad projektem.”.

Szkolna uroczystość pozwoliła uczniom docenić wartość nauki języków oraz pomogła im dostrzec płomień kalokagatii tlący się w języku; nauczyła zauważać jego niewypowiedziane piękno, moc niesienia dobra zaklętą w każdym wypowiadanym przez nas na co dzień słowie oraz mistykę nieodłącznie związanej z istotą metafizycznej idei języka poezji, będącej podstawowym budulcem kultury oraz ludzkiej wrażliwości.

 

Koncert Charytatywny

Lipdub