Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

Sanok – Kraków - Genewa

Albert Einstein powiedział: „Szkoła powinna dążyć do tego, by młody człowiek opuszczał ją jako harmonijna osobowość.” Uczniowie mat – fiz - u z klas drugich i trzecich postanowili sprawdzić czy Einstein miał rację. Organizowane przez Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie warsztaty dotyczące cząstek elementarnych były do tego dobrą okazją. Dlatego 6 marca przed południem byliśmy w Krakowie. W auli krakowskiego V LO spotkało się prawie 100 uczniów z różnych szkół. Warsztaty rozpoczęły się od wykładów, pierwszy przybliżył nam metody pracy naukowców w CERN czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, a drugi dotyczył rodzajów cząstek oraz sposobów analizowania danych pozyskiwanych z LHC – Wielkiego Zderzacza Hadronów. Jeden z wykładów wygłosił dr hab. Krzysztof Wożniak. Mieliśmy także przyjemność spotkać doktorantkę IFJ, absolwentkę I LO w Sanoku, która była autorka pierwszego z wykładów.

Po przerwie i instruktażu dotyczącym obsługi oprogramowania do analizy danych wszyscy rozpoczęli samodzielną analizę danych z CERN. Każda para uczniów miała do przeanalizowania kilkanaście obrazów śladów zostawionych przez cząstki w detektorach. Wyniki wszystkich analiz zostały wysłane na serwer i złożone w całość. Warsztaty odbywały się jednocześnie w kilku krajach więc poza wynikami grupy z Krakowa zostały tam umieszczone wyniki analiz ze szkół w Marsylii, Belgradzie i Annecy. Na zakończenie uczestnicy warsztatów mieli okazję zadać pytania naukowcom pracującym w CERN pod Genewą  i posłuchać podsumowania wyników analizy danych podczas telekonferencji, na której spotkali się wszyscy biorący udział w zajęciach.

Partnerstwo, współpraca, harmonia… Einstein miał rację ;)

Ewa Mazepa, Agata Kuczma

Koncert Charytatywny

Lipdub