Login

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

  

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009,

2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019,

2020, 2021, 2022

 

WROCŁAW -WYSTAWA BODY WORLDS 2016

Po raz pierwszy w życiu poruszaliśmy się wśród eksponatów jak po trójwymiarowym atlasie anatomii. Każdy z zainteresowaniem obserwował zmiany zachodzące w ciele człowieka na wszystkich etapach jego rozwoju. Poznaliśmy cykl życia człowieka oraz zmiany ludzkiego ciała - od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Dzięki innowacyjnemu procesowi plastynacji, który został wynaleziony i opatentowany przez dr. Gunthera von Hagens, mogliśmy podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała oraz szczegółowo zaznajomić się z układem narządów, m.in. kostnym, mięśniowym, trawiennym, oddechowym, krążenia i nerwowym. Dzięki temu  mogliśmy zobaczyć jak wygląda prawdziwe ciało człowieka, a nie sztuczne okazy, czy podręcznikowe schematy. Poznaliśmy zmiany zachodzące podczas całego cyklu życia – w zdrowiu i w chorobie. Na koniec obejrzeliśmy film w języku angielskim. Była to niezapomniana lekcja biologii, języka angielskiego oraz wychowania fizycznego.

  Dotychczas taka lekcja zarezerwowana była wyłącznie dla studentów medycyny. Każdy zapamiętał z niej coś innego, to co wyjątkowo go zaciekawiło. Ta ekspozycja, jak żadna inna, wpłynęła na nasz sposób postrzegania samych siebie, pogląd na człowieczeństwo oraz ukazała mistrzostwo w budowie i funkcjonowaniu ludzkiego organizmu.

 Wszystko to miało szczególną wartość edukacyjną, gdyż pozwaliło uczniom na praktyczną naukę anatomii, która pokazuje jak skomplikowane, piękne, ale też jak kruche jest ludzkie ciało.

 Uczniowie IF,  ( wycieczkę zorganizowały Marzena Kopija- Rąpała Anna Dziabas –Krysa, Magdalena Połdiak)

   

Kontrowersje wokół wystawy von Hagensa

O wystawach z ludzkich ciał zrobiło się głośno pod koniec lat 90. To von Hagens jako pierwszy zaczął pokazywać tzw. plastynaty. Metoda plastynacji jest prosta: naukowcy zamieniają wodę z ludzkiego ciała na aceton, a potem umieszczają je w mieszance silikonowej. Już po kilku tygodniach ciało robi się twarde, suche i zakonserwowane. 

Gunther von Hagens ze swoją wystawą nie został wpuszczony do wielu krajów (m.in. do Izraela), w innych (Francja, Niemcy) wywołał silne protesty, a niemieckie media oskarżyły go nawet o to, że do wystawy wykorzystuje ciała chińskich więźniów skazanych na karę śmierci. Te zarzuty nigdy nie zostały potwierdzone, a sam von Hagens szybko został multimilionerem. 

Inne wystawy plastynatów

Został milionerem i znalazł naśladowców - podobne wystawy organizuje już kilka innych firm na całym świecie. Wśród nich - czeski JVS Group, organizator wystawy "The Human Body Exhibition", która w 2013 odbyła się np. w krakowskim klubie. Wystawa von Hagensa nigdy jeszcze nie była pokazywana w Polsce. 

TAK, MAMY TO!!!

WSPÓŁPRACUJEMY

W RAMACH PROGRAMÓW


 

SPEKTRUM DZIAŁAŃ

CHARYTATYWNYCH

 

ROZRYWKOWYCH

I PROMOCYJNYCH