Login

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku

Witamy wszystkich na stronie!

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na stronie internetowej I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku, szkoły o bogatej tradycji i ciekawej historii! Czytaj więcej...

Wirtualny spacer

Wejdź tutaj i pospaceruj po wirtualnych korytarzach naszej szkoły!

Polub nas na Facebooku!

Zapraszamy wszystkich do kliknięcia Lubię To! na stronie naszego liceum na portalu społecznościowym Facebook.

Sprawdź aktualny plan lekcji!

Już jest opublikowany na stronie nowy plan lekcji na obecny rok szkolny!

Najlepsze liceum w Sanoku wg Ogólnopolskiego Rankingu Perspektyw w latach:

1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

KONKURS TURBOLANDESKUNDE – DOBRE WYNIKI NASZYCH UCZNIÓW

Dnia 7 grudnia 2018 zakończył się etap szkolny V edycji ogólnopolskiego konkursu TURBOLANDESKUNDE. Tematem przewodnim w tegorocznej edycji była Austria. W konkursie wzięło udział 8 trzyosobowych drużyn:

  1. Łucja Boroń, Julia Gerent, Julia Łach – 2a
  2. Karolina Najsarek, Katarzyna Grzybowska -2b, Natalia Juhas -3e
  3. Anna Milczanowska, Tomasz Sroka, Emil Bonk – 1a
  4. Kamila Borek, Julia Kucharska, Piotr Śmiertka -2b
  5. Patrycja Patronik -2e, Justyna Silarska -2b, Wiktoria Olejko -2d
  6. Martyna Rogoz, Julia Cieślewicz, Piotr Chrząszcz – 3a
  7. Martyna Kwolek, Martyna Adamska, Natalia Wolanin -2d
  8. Klaudia Wątor, Sara Czech -1a, Alicja Niedźwiedź -1e

 Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat  Austrii. Gratulujemy.

Etap regionalny odbędzie się 08.03.2019 w Przemyślu.

Naszą szkołę będzie reprezentować drużyna:

Kamila Borek, Julia Kucharska oraz Piotr Śmiertka

Życzymy dalszych sukcesów.

Zatracając się w magii grudniowych wschodów… ~ czyli o mocy sprawczej Akcji Mikołaj

Kasia Rakoczy 2b

Magia każdej z chwil, kryjących się w szeregu grudniowych dni, co roku powołuje do życia, nieodkryte dotąd, pokłady miłości do drugiego człowieka, które niespodziewanie okazują się wypełniać całe, spragnione szerzenia dobra, serca. Ukryte w niedomniemanym usposobieniu tego miesiąca wezwanie, zmuszające nas podświadomie do zauważania i doceniania, doświadczanych nieustannie, cudów ludzkiej uprzejmości, sprawia, iż zarówno czas niezapomnianych odwiedzin świętego Mikołaja, jak i samo głębokie przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia, nagle stają się prawdziwie niepowtarzalne. Społeczność I LO oraz wszyscy wspierający Akcję Mikołaj, z pewnością wiedzą jednak, iż klucz do odkrycia fenomenu grudniowej podróży w głąb własnego serca kryje się nie w otrzymywaniu wyczekiwanych z niecierpliwością prezentów, lecz w akcie obdarowywania bliźnich i wnoszenia tym samym w ich życie niezagasłego płomienia wiary w istnienie dobra. W tym roku bowiem, święci Mikołajowie z naszego liceum, ze wsparciem swoich niezawodnych pomocników, powołali do życia wspomniane światło miłości w 183 domach, 281 dziecięcych uśmiechach i 46 sercach seniorów.

Czytaj więcej...

Kto wie najwięcej o HIV i AIDS?

Rozpowszechnienie wirusa HIV, wywoływany przez niego Zespół Nabytego Upośledzenia odporności znany pod skrótem AIDS, przyjmowanie narkotyków, eksperymentowanie z dopalaczami, nadużywanie alkoholu, zatracanie się w wirtualnym świecie i podejmowanie ryzykownych zachowań, to tylko przykłady chorobowych i behawioralnych pandemii, które wydają się ogarniać nasz świat. Ich rozpowszechnianie wynika między innymi z nieznajomości dróg przenoszenia czynników chorobotwórczych oraz nieświadomości potencjalnych skutków podejmowanych działań. 

Chcąc przeciwdziałać szerzącej się ignorancji, 4 grudnia br. uczennice, które najlepiej wypadły w etapie szkolnym, Kornelia Rąpała, Paulina Sowa i Katarzyna Rakoczy, pod opieką mgr Agaty Krowickiej, wzięły udział w Międzyszkolnym Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV, AIDS i uzależnieniach organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Komendę Powiatową Policji. Po zmaganiach z niezwykle wymagającym arkuszem konkursowym, pełnej emocji dogrywce o trzecie miejsce i ogłoszeniu wyników, okazało się, iż wyróżnienie otrzymała Kornelia Rąpała, a na I miejscu uplasowała się Katarzyna Rakoczy.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Nowy sztandar dla Naszej szkoły

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku otrzymało nowy sztandar. Uroczystość z tej okazji zorganizowano 30 listopada.

Początki Naszej Alma Mater sięgają 1880 roku gdy utworzono Gimnazjum Męskie w Sanoku. Do 1938 roku Nasza szkoła nie posiadała swojego sztandaru. Dopiero z okazji 50-lecia pierwszej matury, podczas zjazdu absolwentów, ufundowano, poświęcono i wręczono młodzieży szkolnej sztandar. Pierwszą stronę zdobił biały orzeł, który szponami wspierał się na herbie miasta Sanoka i herbie Ziemi Sanockiej, nad nim widniał napis Honor i Ojczyzna. Na drugiej stronie umieszczony został wizerunek patrona młodzieży, św. Stanisława Kostki. Okresu okupacji niemieckiej sztandar niestety nie przetrwał. Kolejny, także podczas zjazdu absolwentów, wręczono w 1958 roku w 70-lecie zdania pierwszej matury.

O idei sztandaru opowiedział Andrzej Romaniak, absolwent Naszej szkoły z 1984 roku, historyk Muzeum Historycznego w Sanoku.

Idea sztandaru jest ściśle związana z historią wojen i wojskowości. Chorągiew była sygnałem dla walczących, pokazywała, gdzie znajdują się własne oddziały. Była obiektem, który w sposób szczególny był chroniony przez żołnierzy. Sztandar jest teraz swoistym znakiem rozpoznawczym. Jest symbolem jedności wokół najważniejszego celu, który łączy społeczność szkolną, wychowanie naszych uczniów na uczciwych oraz szlachetnych ludzi i przygotowanie ich do dorosłego życia.

Nowy sztandar został poświęcony przez proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku ks. Romana Fronia, zaś fundatorzy wbili pamiątkowe gwoździe, które będą eksponowane na specjalnej pamiątkowej tablicy. W imieniu dyrekcji oraz uczniów sztandar przyjął dyrektor Robert Rybka.

Uroczystość zakończyła się podniosłym programem artystycznym przygotowanym przez uczniów Naszej szkoły.

Podczas tej uroczystości obecny był Poseł dr Piotr Uruski a także przedstawiciele lokalnych samorządów, dyrektorzy sanockich szkół, absolwenci szkoły, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie.

Czytaj więcej...

Nowy podział godzin

UWAGA UWAGA UWAGA

Od poniedziałku 10 grudnia będzie obowiązywał nowy podział godzin.

Zaktualizowany jest już na stronie.

Zaśpiewajmy wszystkimi barwami dobroci…

Kasia Rakoczy 2b

Nieśmy miłość wszystkim sercom tego świata. Nieśmy ją, powołani do dzielenia się szlachetnym pięknem największego ze skarbów własnej duszy. Obdarowujmy ludzi ciepłem, tlącego się w naszych sercach płomienia dobroci. Niestrudzenie wychodźmy naprzeciw potrzebom bliźnich, którzy na co dzień borykają się z nieznanymi nam problemami. Nie bójmy się nadać wewnętrznym pokładom chęci pomocy drugiemu człowiekowi siły sprawczej, dzięki której będziemy w stanie zamienić szarość wizji współczesnego świata w blask wspólnego dzieła, spełniającego się na kanwie wiary, nadziei i miłości.

Pragnąc wnieść w życie ludzi światło przesłania powyższych słów,  Stowarzyszenie Inicjatyw Wychowawczych im. ks. Wiesława Siwca, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej 16 listopada 2018 r. ukazali światu owoc ciężkiej pracy, którą włożyli w przygotowanie wyjątkowej, XII odsłony słynnego Koncertu Charytatywnego. Zaangażowanie młodych, utalentowanych artystów, pełnych chęci niesienia pomocy wolontariuszy oraz ich niezawodnych przewodników, sprawiło, iż  wydarzenie na długo pozostanie w sercach wszystkich jego uczestników. Nieodzowny element Akcji Mikołaj tradycyjnie sprawił, iż Sanocki Dom Kultury tętnił życiem, a skala zainteresowania, mierzona w liczebności widzów, którzy zaszczycili występujących swą obecnością, pozwoliła wszystkim uczestnikom poczuć niezwykłą atmosferę wspólnoty. Niepowtarzalne ciepło wspólnego dążenia do osiągnięcia szlachetnego celu, wyrażanego w akcie pomocy bliźnim,  w magiczny sposób zbliżyło do siebie wszystkich zgromadzonych, dzięki czemu mogliśmy poczuć się jak ogromna rodzina, której łączące nas więzy zacieśniała jedność serc.

 

     

Czytaj więcej...

Koncert Charytatywny

Lipdub